Organization name
07.05. Department of Turkish Literature
City
Ankara
Country
Turkey
City
Ankara
Description
Deparment of Turkish Language and Literature
It is of great significance for our country that educated young researchers study the richness of the Turkish literature and language with scientific standards. The mission of the Department of Turkish Language and Literature at TOBB University of Economics and Technology is to educate researchers who will carry out this research and inform the Turcology community about the outcome. The curriculum of our Deparment differs from typical Turcology departments in a way that reflects our ambition to bring a new perspective to Turcology. In addition to traditional classes on Turcology, we offer classes on the linguistic analysis of Turkish (syntax and semantics) as well as hands-on classes on writing and elocution skills.
Our students graduate in four academic years with one year of work experience as part of their Cooperative Education (CE) programme. Thanks to CE, our students gain experience working in foreign countries like Belgium, Italy, and Germany and in national institutions like Türk Dil Kurumu (Turkish Language Association) and Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü (State Archives) as well as in non-governmental organizations and publishing houses. In addition to English, our students are expected to study a second foreign language so that they can follow developments in linguistics and literature more closely, incorporate these developments into their research and share their research with the international scientific community.


Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini Türk dilini ve edebiyatı donanımına sahip genç araştırmacıların uluslararası alanda tanıtması ülkemiz adına büyük önem taşımaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, bu zenginliklerimizi Türklük bilimi alanında çalışanlara anlatabilecek ve bu alandaki çalışmalarda etkin rol alabilecek araştırmacıların yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Türklük bilimi araştırmalarına farklı ve özgün bir yaklaşım getirmek isteyen Bölümün müfredatı da geleneksel Türk filolojisi müfredatından bazı noktalarda ayrılmaktadır. Bölümde geleneksel müfredatın yanı sıra dil bilimi alanında dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesine olanak sağlayan dersler ve ileride birer bilim adamı ve yazar olmasını istediğimiz öğrencilerimizin yazma ve diksiyon becerisini geliştiren uygulamaya dönük dersler verilmektedir.
Öğrencilerimiz Ortak Eğitim Uygulaması sayesinde de iş alanlarını yakından tanımakta ve iş hayatına tecrübeyle atılmaktadırlar. Ayrıca bölüm öğrencileri, bütün TOBB ETÜ öğrencileri gibi İngilizce ve ikinci yabancı dil öğrenmekte ve bu sayede dünyadaki Türkoloji, dil bilimi ve edebiyat alanındaki yenilikleri takip edebilecek, kendi araştırma ve bilimsel tespitlerini de dünyayla paylaşabilecek altyapıya sahip bireyler olarak yetişmektedirler.
Öğrencilerimiz Ortak Eğitim Uygulaması sayesinde iş alanlarını yakından tanımakta ve mezun oldukları zaman iş hayatına bu tecrübeyle atılmaktadırlar. Bu amaçla öğrencilerimizin yurtdışında Belçika, İtalya, Almanya gibi ülkelerde, yurtiçinde ise Türk Dil Kurumu, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Atatürk Araştırma Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi, TÖMER birimleri, çeşitli düşünce kuruluşları ile dil ve kültür alanında uzmanlaşmış yayınevlerinde Ortak Eğitimlerini yapmaları sağlanmaktadır.
Country
Turkey