Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/20.500.11851/4095
Title: Indirect search for color octet muon at future muon colliders
Other Titles: Renk sekizlisi muonun gelecekteki muon çarpıştırıcılarında dolaylı olarak aranması
Authors: Akay, Ahmet Nuri
Mohammadzadeh, Dariush
Keywords: Preonik modeller
Renk sekizlisi muon
Muon çarpıştırıcılar
Preonic models
Color octet muon
Muon colliders
Issue Date: 2020
Publisher: TOBB ETÜ Fen Bilimleri Enstitüsü
Source: Mohammadzadeh, D. (2020).Indirect search for color octet muon at future muon colliders. Ankara: TOBB ETÜ Fen Bilimleri Enstitüsü. [Yayınlanmamış yüksek lisans tezi]
Abstract: SM fermiyon karışımları ve aile tekrarı, maddenin preonik bir yapıya sahip olması gerektiğini gösterir. ATLAS ve CMS deneylerinde, BSM parçacıkları geniş çapta incelenir. Bu parçacıkların tahmini, preonik modellerin önemli bir sonucu olarak düşünülebilir. Leptonların bileşik modellerde renk sekizlisi partnerlerine, l8, sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu parçacıklar, uyarılmış leptonlara ve leptoquarklara benzer. Öte yandan, muon çarpıştırıcıları, kurucu düzeyde bir çoklu-TeV ölçeğine ulaşmak için umut verici makineler olarak kabul edilir. Bu çalışmada, renk sekizlisi muonlar için gelecekteki muon çarpıştırıcılarının arama potansiyeli araştırılmıştır. Renk sekizlisi muonun, µ8, Lagranjiyen etkileşimi CalcHEP simülasyon programına eklenmiştir. Daha sonra, enine momentum ve pseudo-rapidity grafikleri üzerinde optimum kesmeleri (cuts) belirlemek için sinyal ve background işlemleri için farklı son durum dağılımları analiz edilmiştir. Son olarak, renk sekizlisi muon kütlesi üzerinde dışarlama (2σ), gözlem (3σ) ve keşif (5σ) limitleri elde etmek için istatistiksel anlamlılık analizi yapılmıştır. Analiz sonunda, 3.19 TeV, 6.65 TeV, 12.8 TeV, 25.9 TeV ve 135 TeV'ye kadar kütlelere sahip renk sekizlisi muonları, √(s_μμ ), sırasıyla, 1.5 TeV, 3 TeV, 6 TeV, 14 TeV ve 100 TeV olan muon çarpıştırıcılarında gözlemlenebilirliği gösterilmiştir. Sonuç olarak, gelecekteki muon çarpıştırıcılarının µ8 araştırması için büyük potansiyeli vardır.
SM fermion mixings and family replication indicate that matter must have a preonic structure. In ATLAS and CMS experiments, BSM particles are widely studied. The prediction of these particles can be considered as a significant result of preonic models. Leptons are predicted to have color octet partners, l8, in composite models. These particles are similar to excited leptons and leptoquarks. On the other hand, muon colliders are considered as promising machines to achieve a multi-TeV scale at the constituent level. In this study, the search potential of future muon colliders for color octet muons was investigated. The interaction Lagrangian of color octet muon, µ8, is implemented into the CalcHEP simulation program. Then different final state distributions for signal and background procedures have been analyzed to determine optimal cuts on transverse momentum and pseudo-rapidity. Finally, statistical significance analysis has been performed in order to obtain exclusion (2σ), observation (3σ), and discovery (5σ) limits on the mass of color octet muon. It is shown that color octet muons with masses up to 3.19 TeV, 6.65 TeV, 12.8 TeV, 25.9 TeV, and 135 TeV can be observed at muon colliders with √(s_μμ ) equal to 1.5 TeV, 3 teV, 6 TeV, 14 teV and 100 TeV, respectively. In conclusion, future muon colliders have huge potential for µ8 search.
URI: http://hdl.handle.net/20.500.11851/4095
Appears in Collections:Mikro ve Nanoteknoloji Yüksek Lisans Tezleri / Micro- and Nano-Technology Master Theses

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
650098 (1).pdfDariush Mohammadzadeh_Tez3.5 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item record

CORE Recommender

Page view(s)

296
checked on Nov 21, 2022

Download(s)

20
checked on Nov 21, 2022

Google ScholarTM

Check


Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.