Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/20.500.11851/4150
Title: Bir Hami Olarak Kınalızâde Ali Çelebi ve Muamma Türüne Katkısı
Other Titles: Kınalızâde Ali Çelebi as a Patron and His Contribution to the Enigma Genre
Authors: İsen Durmuş, Tuba Işınsu
Keywords: Kınalızade family
enigma
Kınalızade ailesi
muamma
Issue Date: 2019
Source: DURMUŞ, T. Bir Hami Olarak Kınalızâde Ali Çelebi ve Muamma Türüne Katkısı. Akademik Dil ve Edebiyat Dergisi, 3(4), 124-140.
Abstract: Although the support of Ottoman administrators as patrons for the artistic development of poets and writers and the circles of poets and writers they bring together around themselves are well-known, the question of whether the patrons engaged in collaborative production with the poets/writers within their circles is frequently ignored due to the absence of detailed analyses on this subject. In this paper we discuss the issue of and bring new evidence on the question of whether the patrons, who, by taking various names under their protection, helped them develop aristically, might also have sometimes contributed to the development of a genre themselves on the basis of a case study on Kınalızâde Ali Efendi, a member of the Kınalızâde family and the famous author of Ahlâk-ı Alâyî, and the enigma genre.
Osmanlı yöneticilerinin şair/yazarların sanat gelişimleri konusunda hami olarak destekleri ve çevrelerinde oluşturdukları edebi muhitler bilinmekle birlikte, hamilerin edebi muhitlerinde yer almış şair/yazarların belirli tür ya da konulara dair ortaklık gösterecek üretimlerinin olup olmadığı hususu, bu konu hakkında ayrıntılı değerlendirmeler yapılmadığı için çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Bu makalede belirli isimlere koruyuculuk yaparak onların sanatlarındaki ilerlemeye destek olan hami konumundaki kişilerin bazen bir türün gelişimine de katkı sağlamış olabilecekleri hususu Kınalızâdeler ailesinden meşhur Ahlâk-ı Alâyî yazarı Kınalızâde Ali Çelebi örneği ve muamma türü üzerinden sorgulanacak ve delillendirilmeye çalışılacaktır.
URI: https://hdl.handle.net/20.500.11851/4150
https://doi.org/10.34083/akaded.648594
ISSN: 2618-6349
Appears in Collections:Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü / Department of Turkish Language & Literature

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
BirHami.pdf957.65 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item record

CORE Recommender

Page view(s)

148
checked on Dec 26, 2022

Download(s)

14
checked on Dec 26, 2022

Google ScholarTM

Check

Altmetric


Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.