Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/20.500.11851/4240
Title: Yapay Zekâ ile İlgili Biyoetik Sorunların Çözümü İçin Bir Çerçeve Önerisi
Other Titles: A Novel Ethical Framework to Address Bioethical Issues Related to Artificial Intelligence
Authors: Ekmekci, Perihan Elif
Arda, Berna
Keywords: Artificial intelligence
moral judgement
bioethics
moral assessment
Yapay zekâ
etik çözüm
biyoetik
etik değerlendirme
Issue Date: 2020
Publisher: Türkiye Klinikleri
Source: Ekmekci PE, Arda B. Yapay zekâ ile ilgili biyoetik sorunların çözümü için bir çerçeve önerisi. Ekmekci PE, editör. Yapay Zekâ ve Tıp Etiği. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri; 2020. p.1-6.
Abstract: The products of artificial intelligence technology may have different properties than conventional technology artefacts depending on their level of development. On the other hand, since the discourse on ethics of technology was developed in the frame of philosophy of technology for conventional technology products, it may fail to answer the ethical issues which are already raised by artificial intelligence entities or moral problems those will emerge in the future. Because of this a novel ethical frame is required to discuss and solve bioethical issues related to artificial intelligence. In this article the first moral issues of artificial intelligence will be identified and then a discussion will be carried out on prospects of novel ethical frames to address them.
Yapay zekâ (YZ) teknolojisinin ürünleri gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak geleneksel teknoloji ürünlerinin kapasitelerinin ötesinde bazı temel özelliklere sahip olabilmektedir. Teknoloji felsefesinin çerçevesindeki teknoloji etiğinin yaklaşımları geleneksel teknoloji ürünleri için geliştirilmiş olduğundan yapay zekâ teknolojisi ürünlerinin neden olduğu ya da olabileceği biyoetik sorunlara yönelik çözüm üretebilmeleri oldukça güçtür. Bu nedenle yapay zekâ ile ilgili biyoetik sorunların tartışılması ve çözüme ulaştırılması için yeni bir etik çerçeve gereklidir. Bu makalede öncelikle YZ'nın biyoetik bağlamında ortaya çıkardığı ya da gelecekte ortaya çıkarabileceği olası sorun alanları tanımlanacak, daha sonra bu sorunlara yönelik etik çerçeve önerileri tartışılacaktır.
URI: https://hdl.handle.net/20.500.11851/4240
https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-yapay-zek-ile-ilgili-biyoetik-sorunlarin-cozumu-icin-bir-cerceve-onerisi-88980.html
ISBN: 9786254010668
Appears in Collections:Temel Tıp Bilimleri Bölümü / Department of Basic Medical Sciences

Show full item record

CORE Recommender

Page view(s)

82
checked on Feb 6, 2023

Google ScholarTM

Check

Altmetric


Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.